Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Prezydent Andrzej Duda pogratulował burmistrzowi współpracy z sąsiadami zza Odry

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się dziś, 8 kwietnia 2019 roku, na placu przed biblioteką miejską, z mieszkańcami Słubic. W spotkaniu z głową państwa wzięli udział m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, słubiccy radni, włodarze sąsiednich gmin oraz nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą. Po spotkaniu z mieszkańcami prezydent dokonał w bibliotece wpisu do księgi pamiątkowej miasta.

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak witając prezydenta mówił, że Słubice to szczególne miejsce na polsko-niemieckim pograniczu, które wyróżnia m.in. to, że z Frankfurtem, leżącym na drugim brzegu Odry, od wielu lat budujemy europejskie, modelowe dwumiasto. - Mieszkańcy mogą korzystać m.in. z transgranicznej komunikacji miejskiej, co jest dużym ułatwieniem dla osób uczących się lub pracujących po drugiej stronie granicy, mamy wspólną sieć ciepłowniczą, która zwiększa bezpieczeństwo energetyczne ponieważ w sytuacjach awaryjnych posiadamy możliwość dwukierunkowego przesyłu energii, przy unijnym wsparciu zbudowaliśmy w Słubicach przedszkole, do którego chodzą razem polskie i niemieckie dzieci, w naszych szkołach mamy mieszane klasy – podkreślał burmistrz.

Mówił też o ponad tysiącu miejsc pracy, które stworzyły firmy działające w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i o tym, że Słubice stały się zagłębiem usług logistycznych i spedycyjnych, że działa u nas największe targowisko na pograniczu. - Także dzięki wejściu Polski, w 2007 roku, do strefy Schengen słubicki rynek pracy stale się rozwija. Jesteśmy w czołówce, w województwie lubuskim, pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia. Dobre warunki do życia i rozwój miasta powodują, że przybywa nam mieszkańców – zaznaczył burmistrz.

Współpracy z partnerami zza Odry pogratulował słubiczanom prezydent Andrzej Duda. Mówił, że z ogromną radością patrzy na to, że granica polsko-niemiecka nie stanowi już bariery dzielącej dwa państwa i dwa narody. - W połowie lat 90., kiedy z mojego Krakowa jeździłem do Niemiec, żeby odwiedzić żonę na stypendium w Heidelbergu, pamiętam jak staliśmy w autobusie na granicy, jak czekaliśmy na odprawę, jaką barierę ta granica stanowiła między Polską a Europą zachodnią. Później z ogromną satysfakcją przyjąłem nasze wejście do Unii Europejskiej – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Gratulował, że dziś po obu stronach granicy są współpracujące ze sobą uczelnie, stowarzyszenia, ludzie mają przyjaciół i to jest to, o czym pokolenia Polaków marzyły. - Chcę szczególnie tutaj, w Słubicach wyrazić ogromną satysfakcję i podziękować tym, którzy na co dzień przyczyniają się do pogłębiania polsko-niemieckiej przyjaźni, więzi pomiędzy naszymi narodami. Dziękuję, bo realizujecie Państwo naprawdę wspaniałe dzieło, robicie, można powiedzieć, w tym zakresie piękną robotę, także swoją codzienną działalnością, życiem i pracą reprezentujecie nas przed naszymi zachodnimi sąsiadami. Wiem, że czynicie to dobrze i ta współpraca się rozwija, za co chcę ogromnie podziękować Panu burmistrzowi i wszystkim, którzy się do tego przyczyniają, władzom miejskim, powiatowym, wojewódzkim, ale przede wszystkim mieszkańcom, profesorom, naukowcom, tym którzy pracują w Collegium Polonicum oraz na Uniwersytecie Europejskim Viadrina współpracują z Polską - usłyszeli z ust prezydenta słubiczanie i frankfurtczycy.

 

Autor: Beata Bielecka | 8 kwietnia 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one