Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Dla osób niepełnosprawnych stworzyli łańcuch kolorowych skarpetek

Setki skarpetek powiesili 21 marca słubiczanie, w parku przy placu Przyjaźni, demonstrując w ten sposób swoją solidarność z osobami cierpiącymi na zespół Downa. Niektórzy, m.in. burmistrz Mariusz Olejniczak i Joanna Sierżant-Rekret, prezeska stowarzyszenia po PROstu, które zorganizowało akcję, nałożyli też dziś dwie różne skarpetki. W obu przypadkach chodziło o stworzenie łańcucha kolorowych skarpetek, symbolu jedności z osobami chorymi.

O 10.00, na pierwszym sznurze, który zawisł między drzewami w parku, dzieci ze słubickich przedszkoli i szkół, a także dorośli, zaczęli wieszać przyniesione przez siebie skarpetki. Po chwili trzeba było rozciągnąć kolejny sznur, bo na tym pierwszym zaczęło brakować miejsca.

To nie jest przypadek, że właśnie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. – W 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, a osoby z Zespołem Downa 3 – wyjaśniła Joanna Sierżant-Rekret nawiązując do tej daty.

- Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Nie zostawiaj nikogo w tyle!” i bardzo mnie ucieszyło, gdy zobaczyłem na placu tak wiele osób – podkreślał burmistrz Mariusz Olejniczak. Wraz ze swoją zastępczynią Adrianą Dydyną-Marycką dziękowali dzieciom za włączenie się do akcji, która miała także charakter edukacyjny.

- Zależy nam, żeby poszerzać wiedzę o różnego rodzaju niepełnosprawnościach, bo z naszego doświadczenia wynika, że choćby u dzieci nie jest ona duża – mówiła Joanna Sierżant- Rekret. Opowiadała, że gdy w ubiegłym roku organizowała warsztaty „ Każdy inny, wszyscy równi” i zapytała uczniów starszych klas szkoły podstawowej, jakie niepełnosprawności są niewidoczne, odpowiedzieli, że zespół Downa. - Wynika z tego, że nie mają pojęcia, jak wyglądają i funkcjonują osoby z zespołem Downa i nasza dzisiejsza akcja jest świetnym momentem, żeby o tym opowiedzieć.

Autor: Beata Bielecka | 21 marca 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one